Aktuální akce

Chryzantéma a meč - plakát.jpg
13. 2. 2017 – 23. 4. 2017 | výstava | Vlastivědné muzeum Kyjov
Výstava zachycuje umění a umělecké řemeslo starého Japonska především období Edo (1603 – 1868) včetně několika výjimečných položek – meče tači zhotovený na přelomu 13. – 14. století. Rai Kunitošim ve výjimečném příslušenství dekorovaným sedmnácti výhonkovými paulowniemi, dvorským ceremoniálním mečem kazaridači dekorovaný šestnáctilistou chryzantémou, oba z držby japonské císařské rodiny, dvě mečové záštity od Gotó Ičidžóa, kozuka od Kanó Nacua, necuke od první generace Hakurjúa, wakizaši od Osafune Jasumicua, katana od Kawači daidžó Masahira, tantó od Sengo Muramasy, tači od skupiny Ičimondži a mnohé další exponáty zahrnující japonské meče a jejich příslušenství včetně práce od současného význačného mečíře Macuba Ičiró Kunimasy (mukansa), samurajské zbroje, kolekce keramiky a porcelánu včetně zásobnice ve stylu Šigaraki ze 16. století, Ko-Kutani tácu ze 17. století, kříže fumi-e na odhalování skrytých křesťanů (kakure kirišitan), buddhistické plastiky, necuke, okimono, dřevoryty, svitkové obrazy kakedžiku a předměty denní potřeby, spojující řemeslnou dokonalost s estetickou vytříbeností. Výstava je poctou výjimečné duchovní i materiální kultuře Země vycházejícího slunce, obohacující nemalou měrou světové kulturní dědictví.
Blešák 2017.jpg
23. 4. 2017 • 13:00 – 16:30 | kulturní akce | Vlastivědné muzeum Kyjov víceúčelový sál (nová budova)
Dovolujeme si Vás pozvat na další Bleší trh do Vlastivědného muzea Kyjov v neděli 23. 4. 2017 od 13.00 hodin. Počet míst pro prodejce je omezen!
IMG_7470 (1).jpg
23. 4. 2017 • 08:30 – 17:30 | kulturní akce | Slovanské hradiště v Mikulčicích
Tradiční celodenní akce sestává z dopolední procházky lužním lesem s pozorováním, posloucháním i odchytem ptactva, vše s odborným výkladem. Odpolední program je věnován místní jarní bylině česneku medvědímu. Součástí je opět vycházka do blízkého lužního lesa s výkladem o jmenované bylině a poté bude následovat povídání o česneku s ochutnáváním výrobků. Na akci se podílí také členové místních mikulčických uskupení. Přijďte se dozvědět něco více o zdravé jarní bylině, jíž místní lesy hojností oplývají.
IMG_7217 (1).jpg
29. 4. 2017 • 17:00 – 19:30 | kulturní akce | Archeologický ústav AV ČR - Mikulčice / Trapíkov
Ve vstupní hale mikulčického pracoviště Archeologického ústavu AV ČR na Trapíkově se uskuteční další z řady hudebních podvečerů s názvem Jarní improvizace. Součástí hudebního koncertu bude také představení nového průvodce památníkem s názvem Mikulčice Valy a Velká Morava, kterou vydal Archeologický ústav AV ČR Brno.
Plakáty 2017 - DUBEN.jpg
3. 4. 2017 – 30. 4. 2017 | kulturní akce | Slovanské hradiště v Mikulčicích
Již první měsíc hlavní návštěvní sezóny je velmi bohatý na doprovodné kutlurní i jiné akce. Naši návštěvníky zceme především na prohlídku areálu a archeologické expozice v pavilonu II, ale v centru jejich pozornosti mohou být také jednotlivé programy připravené na většinu víkendů měsíce. V plánu máme nejen akce poznávací, ale také sportovní. Hosty také srdečně zveme k návštěvě hradiště během velikonočních svátků Otevřeno máme po všechny sváteční dny od Velkého pátku (14. 4.) až do Velikonočního pondělí (17. 4.) včetně, tedy denně od 09.00 do 17.30 hodin! Během svátků můžete také navštívit v galierii výstavu fotografiií s duchovní tematikou Člověk a víra. Hradiště s poznáním historie a odkazu Velké Moravy, s možností odpočinku, zábavy i relaxace si vaši pozornost zaslouží. Neváhejte a přijeďte. Těšíme se na Vás! -fs-
klíčenka IMG_5147 (1).jpg
14. 4. 2016 – 30. 4. 2017 | kulturní akce | Slovanské hradiště v Mikulčicích
Od 14. dubna 2015 se areál mikulčického hradiště pyšní novým moderním muzejním pavilonem, který nabízí nejen kvalitní zázemí pro návštěvníky a hosty, ale také dobré pracovní podmínky pro zaměstnance. Součástí je nejen velká prosklená vstupní hala, ale také prostorná galerie a hlavně vyhlídková věž. Ta umožňuje obhlédnout z ptačí perspektivy výšky 30 metrů celé rozlehlé zdejší velkomoravské hradiště. Na plánované nové stálé expozici se pracuje. Přesto velkomoravské hradiště Valy u Mikulčic stojí za vaši pozornost a návštěvu.
Nabídka doprovodných programů - Eso v rukávu.JPG
17. 3. 2017 – 5. 5. 2017 | výstava | Sál Evropa, Hodonín
Děti, žáci a studenti, navštivte výstavu ''Eso v rukávu - z historie hracích a vykládacích karet'', jejíž součástí je i zajímavý doprovodný program. Děti, žáci i studenti si budou moci vyplněním kvízu zasoutěžit o hravé ceny, zahrát si se spolužáky karty či si zahrát pexeso a spoustu dalších. Pro objednání se můžete hlásit na emailové adrese evropa@masaryk.info, nebo na tel. čísle 518 352 271.
IMG 1 (1).jpg
6. 5. 2017 • 09:00 – 19:00 | kulturní akce | Slovanské hradiště v Mikulčicích
Také naše hradiště se v sobotu 6. května stane místem, kudy povede trať 5. ročníku největší cykloakce na Podluží s názvem Velkomoravské stezky. Celá plánovaná trasa měří 48 km a volné starty jsou v Břeclavi a Mikulčicích. Na trati lehkého profilu jsou velmi zajímavá místa: Břeclav - Pohansko - Lanžhot - Mikulčice / hradiště, Mikulčice / informační centrum, Mikulčice / vinařské muzeum a Tvrdonice. Přijměte pozvání a projížďku i návštěvu expozic, vyhlídkové věže a areálu našeho hradiště. Velmi se na vás těšíme. :-) -fs-
Eso v rukávu - z historie hracích a vykládacích karet.JPG
17. 2. 2017 – 8. 5. 2017 | výstava | Sál Evropa, Hodonín
Unikátní kolekce ze soukromých sbírek členů Klubu sběratelů hracích karet. Na výstavě budou představeny jak hrací karty tak vykládací. Budou zde vystaveny i rarity, jako ručně malované vykládací karty Emy Destinové, nebo apačské karty malované na kůži. Bude zde i kartářská dílna, kde uvidíte různé techniky tisku karet. Výstava bude doplněna grafikami a filmovými plakáty s tématem umění a karty.
ČLOVĚK A VÍRA.jpg
12. 4. 2017 – 14. 5. 2017 | výstava | Slovanské hradiště v Mikulčicích
V galerii návštěvnického centra můžete v rámci prohlídky areálu hradiště z vyhlídkové věže navštívit také výstavu velkoformátových fotografií s duchovní tematikou. Dokumentární i umělecké snímky jsou jedním z výstupů projektu, jenž již pět let systematicky dokumentuje náboženský život v České republice. Spolek, který má 90 členů, je zřejmě největším českým fotografickým projektem a svou činnost neustále rozšiřuje. Od roku 2016 je projekt Člověk a víra podporován Českou biskupskou konferencí.
Muzejní noc 2017.jpg
19. 5. 2017 • 19:00 – 23:00 | kulturní akce | Masarykovo muzeum v Hodoníně
Přijďte se podívat na tradiční pořádání muzejní noci v Masarykově muzeu v Hodoníně letos s podtitulem ''Car Mikuláš II.''. Návštěvníci se můžou těšit na vystoupení folklórního souboru VSČZS - Kozáci Vltavy, vyfotografovat se v historickém fotoateliéru. Pro děti je připraveno tvoření, hry a soutěže pro děti.
Muzejní noc Veselí 2017_web.jpg
20. 5. 2017 – 21. 5. 2017 | kulturní akce | Městské muzeum Veselí nad Moravou
Letošní muzejní noc v Městském muzeu Veselí nad Moravou, která se uskuteční v sobotu 20. 5. 2017, v čase od 17:00 – 21: 00 hod., bude tematicky propojena s aktuální výstavou „Nositelé tradic“. Pod n ázvem "Řemesla našich předků" návštěvníkům představí některá z tradičních lidových řemesel. Kromě aktuální výstavy bude volně přístupná také stálá expozice OD DOUBRAVY PO JAVOŘINU. Akce je pořádána ve spolupráci s Veselským kulturním centrem, z. ú. Srdečně zveme velké i malé, místní i přespolní. PF
Nabídka doprovodných programů - Car Mikuláš II.JPG
17. 3. 2017 – 26. 5. 2017 | výstava | Masarykovo muzeum v Hodoníně
Milí studenti, přijďte se podívat na unikátní výstavu věnovanou poslednímu ruskému caru Mikuláši II. Nyní v březnu uplynulo 100 let od jeho odstoupení z funkce hlavy státu. Přijďte do muzea a zhlédněte vzácné exponáty Ruského impéria i osobních věcí cara Mikuláše II. Na studenty čeká i zajímavý doprovodný program jehož součástí je i krátký film o životě cara Mikuláše II. Pro objednání se můžete hlásit na emailové adrese m.piskulova@masaryk.info, nebo na tel. čísle 518 351 834.
Car Mikuláš II. - plakát.jpg
27. 1. 2017 – 28. 5. 2017 | výstava | Masarykovo muzeum v Hodoníně
Počátkem roku 2017 uplyne 100 let od nedobrovolné abdikace posledního ruského cara Mikuláše II. Proto bude připravena výstava, která jako jediná v České republice přiblíží nelehký život posledního ruského cara, který byl spolu se svojí ženou, dětmi a služebnictvem zavražděn v roce 1918. Car Mikuláš II. nastoupil na trůn největšího tehdejšího státu na světě – ruského impéria v roce 1894. Vzal na sebe nelehký úkol vládnutí nad celým Ruskem. Svého úkolu se chopil správně a začal ihned provádět reformy. Ty se projevily v zavedení všeobecného hlasovacího práva pro všechny občany ruského carství. Založení ruského parlamentu – dumy bylo jedním z důležitých mezníků vlády cara Mikuláše. Dále následoval ekonomický vzrůst Ruska, který byl před první světovou válkou největší v dosavadních dějinách impéria. Druhou stranou industrializace bylo sociální napětí dělníků, které vedlo k první revoluci roku 1905. Jako zlomové lze pro ruské dějiny označit vstup do první světové války. Na samotného cara byl vyvíjen tlak na odstoupení, kterému nakonec počátkem roku 1917 podlehl. Po abdikaci byl car i s rodinou vězněn a následně bolševiky v roce 1918 popraven. Návštěvníci mají možnost vidět výstavu prezentující osobnost a život posledního cara. Výstava se nevěnuje pouze období vlády cara, ale komplexně celému jeho nelehkého života. Na výstavě budou prezentovány unikátní exponáty spojené přímo s carem Mikulášem II. Výstava započne 27. ledna a potrvá do 28. května. Vernisáž proběhne 26. ledna od 17:00 v budově Masarykova zámečku.
Mistři Veselí plakát.jpg
3. 4. 2017 – 18. 6. 2017 | výstava | Městské muzeum Veselí nad Moravou
Výstava Nositelé tradic Ve dnech 3. dubna až 18. června 2017 se v Městském muzeu ve Veselí nad Moravou uskuteční zcela ojedinělá výstava s názvem „Nositelé tradic“. Na výstavě jsou prezentováni všichni dosavadní držitelé titulu „Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje“ a celostátního titulu „Nositel tradice lidových řemesel“ z Jihomoravského kraje. Slavnostně bude zahájena vernisáží v neděli 2. dubna v 15 hodin za přítomnosti laureátů titulu. S hudebním programem vystoupí Horňácká cimbálová muzika Petra Galečky z Lipova. Od roku 2002 uděluje Ministerstvo kultury České republiky titul „Nositel tradice lidových řemesel“ významným výrobcům a řemeslníkům navazujícím svou činností na tradiční lidovou kulturu z celé České republiky. Celkově bylo tímto titulem oceněno čtrnáct lidových výrobců a řemeslníků působících v Jihomoravském kraji. Na ocenění „Nositel tradice lidových řemesel“ navázal Jihomoravský kraj v roce 2012 schválením zásad pro udílení titulu „Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje“, určeného lidovým řemeslníkům a výrobcům, kteří dosud uchovávají a praktikují pracovní dovednosti, postupy a technologie tradiční rukodělné výroby na území Jihomoravského kraje, s důrazem na zánikem ohrožené obory. Každoročně může Komise pro tradiční lidovou kulturu Jihomoravského kraje, složená z předních etnografů a zástupců Krajského úřadu, ocenit maximálně tři nominované kandidáty. V letech 2012-2016 bylo ocenění uděleno čtrnácti rukodělným výrobcům. Jako ocenění jejich práce a připomenutí dnes již zanikajících znalostí a dovedností připravilo Masarykovo muzeum v Hodoníně, p.o. putovní výstavu s jednoduchým názvem „Nositelé tradic“. Je rozdělena na textovou část představující každého výrobce včetně stručného popisu technologie výroby a na část trojrozměrnou, kdy se každý výrobce prezentuje ukázkovou kolekcí své tvorby. Speciálně pro tuto výstavu byl připraven dokumentární film zachycující jednotlivé technologické postupy výroby. Součástí výstavy je rovněž tištěný katalog výrobců. Z Veselí nad Moravou a nejbližšího okolí budou vystavovat Ludmila Kočišová – figurky z kukuřičného šustí, Růžena Kozumplíková – pletení z orobince, Eva Minksová – horňácká výšivka, Hana Buchtelová a Miroslav Urban – tkaní na stavu, František Pavlica – výroba a pokládání slaměných došků, Dagmar Čechová – perník z formy, Věra Šmídová – lidová výšivka z Veselska, Marie Žáková – tradiční vnorovské batikované kraslice a Marie Čiháková – blatnické kraslice. Pozornost si samozřejmě zaslouží i práce dalších oceněných řemeslníků. Výstava si klade za cíl především propagaci krajského a celostátního ocenění, prezentaci oceněných tvůrců i připomenutí lidských dovedností v minulosti běžných, dnes však postupně upadajících v zapomenutí. Věříme, že se stane inspirací a důvodem k zamyšlení při hledání dalších vhodných kandidátů na tento titul. Výstavu finančně podpořilo Ministerstvo kultury České republiky a Jihomoravský kraj. Doprovodnou akcí k této výstavě jsou tradiční velikonoční předváděcí akce v našem muzeu ve dnech 4. – 6. 4. 2017.
Retro.jpg
2. 5. 2017 – 25. 6. 2017 | výstava | Vlastivědné muzeum Kyjov
IMG_9270 (1).jpg
8. 7. 2016 – 30. 11. 2017 | výstava | Slovanské hradiště v Mikulčicích
Začíná 57. návštěvní sezóna na našem památníku. Začíná nové bohaté programové období s řadou kulturních, duchovních i zábavných akcí sezónního kalendáře. Celých sedm měsíců bude vyhrazeno návštěvám s průvodcem, prohlídce areálu, obdivování krajiny z vyhlídkové věže nebo procházkám lužním lesem a loukami. Velkému zájmu návštěvníků bude přizpůsobena také letní otevírací doba. V měsících červenec a srpen bude otevřeno po všechny dny v týdnu, včetně pondělí. Loňská návštěvnost dosáhla počtu 42.220 hostů. Během hlavní návštěvní sezóny máme v pracovní dny od 09.00 do 16.30 hodin a provádíme v 09.30, 11.30, 13.30 a 15.30 hodin. O sobotách a nedělích je otevřeno od 09.00 do 17.30 hodin a prohlídky s průvodcem vychází v 09.30, 11.00, 12.30, 14.00, 15.30 a 17.00 hodin. V mezičase můžete navštívit galerii, vyhlídkovou věž nebo se procházet volně po rozlehlém areálu. Přijeďte se seznámit s nebývalou historií našich předků, poznejte místa, kde se vytvářely dějiny Velké Moravy. Přijeďte mezi nás a do našich končin, nebudete zklamáni. Přijeďte, těšíme se na vás. :-) -fs-
IMG_3357.jpg
2. 1. 2012 – 31. 12. 2017 | výstava | Slovanské hradiště v Mikulčicích
Velkomoravské Mikulčice - druhý kostel a sakrální stavby knížecího hradu. V současné době jediná stálá moderní expozice mikulčického památníku Staré a Velké Moravy, (otevřena v roce 2008, oceněna v soutěži Gloria musaealis cenou Nejlepší muzejní výstava roku 2008), se klene nad autentickými archeologickými terény zkoumanými prof. J. Poulíkem v letech 1954 a 1955. Objekt pavilonu II - Kostela má nový moderní plášť a zateplením je připraven i na vaši zimní návštěvu. Okolí nově upraveno a vybaveno novým mobiliářem. S novým, v roce 2015 otevřeným pavilonem I s vyhlídkovou věží a objektem rekonstruované vodárny z roku 2016, je výrazným moderním architektonickým prvkem v krajině mikulčických Valů.
11 - IMG_0203 (1).jpg
1. 1. 2012 – 31. 12. 2017 | výstava | Slovanské hradiště v Mikulčicích
Procházka exteriéry památníku Staré a Velké Moravy po návštěvnických trasách akropole a podhradí s prohlídkou replik základů mikulčických kostelů a knížecího paláce. Poznávání naší historie, krásy přírody lužních lesů a genia loci mikulčické lokality, místa, kde s určitostí pobývali patroni Evropy a slovanští věrozvěstové sv. Cyril a Metoděj.
Budova muzea Dana 002.jpg
10. 3. 2017 – 31. 12. 2018 | kulturní akce | Vlastivědné muzeum Kyjov
Vážení návštěvníci Vlastivědného muzea v Kyjově, máte jedinečnou příležitost do 21. května 2017 navštívit stálé expozice našeho muzea. Poté se muzeum až do konce roku 2018 uzavře a veřejnosti budou přístupné pouze krátkodobé výstavy a některé akce, které se budou konat ve víceúčelovém sále v nové budově.

Stálé expozice

kontakt:

Masarykovo muzeum v Hodoníně
Zámecké náměstí 9, Hodonín 69501
tel: +420 518 351 834, fax: +420 518 352 568
e-mail: masarykovomuzeum@masaryk.info

podrobné kontakty

Sphere cardSkupina ČEZ
Dvacáté stoletíDvacáté století