Slovanské hradiště v Mikulčicích

Slovanské hradiště v Mikulčicích

V průběhu 9. století zde v blízkosti řeky Moravy stávalo velkomoravské hradiště. Pozůstatky jeho opevnění jsou patrné dodnes a ohraničují centrální plochu (akropoli a předhradí) o rozloze takřka 10 ha. K této části ještě přináleželo neopevněné podhradí.

Mikulčice charakterizuje vysoký počet nálezů sakrálních kamenných staveb. Spolu s kaplí sv. Margity v nedalekých Kopčanech je zde doloženo 10 kostelů a další kamennou stavbou je knížecí palác. Místní osídlení představovalo ve své době významné centrum politické a církevní moci vč. možného působení slovanských věrozvěstů Konstantina a Metoděje. Tato velkomoravská památka se nachází v překrásném prostředí luční krajiny a lužních lesů, v blízkost přírodní rezervace Skařiny. Od roku 2019 spojuje areál hradiště v Mikulčicích se slovenskou částí v Archeopark Mikulčice-Kopčany pěší a cyklistická lávka Velké Moravy.

Aktuální podzimní vyhlídka z rozhledny, v popředí budova s archeologickou expozicí., 800x449, 54.38 KBAktuální podzimní vyhlídka z rozhledny, v popředí budova s archeologickou expozicí.