Slovanské hradiště v Mikulčicích

Slovanské hradiště v Mikulčicích

_________________________________________ Úvodem k historii místa:
V průběhu 9. století zde v blízkosti řeky Moravy stávalo velkomoravské hradiště. Pozůstatky jeho opevnění jsou patrné dodnes, ohraničují centrální plochu (akropoli a předhradí) o rozloze takřka 10 hektarů, ke kterým bezprostředně náleželo dalších přibližně 50 ha neopevněného podhradí.

Od června do září máme pro vás otevřeno denně od 8:30 do 17 hod., a to v pracovní dny, víkendy i státní svátky.
Prohlídky muzejní expozice s průvodce začínají v pracovní dny vždy v 9, 10, 11, 13, 14:30 a 16 hod., o víkendech trochu jinak: 9, 10, 11, 13, 14, 15 a 16 hod.
Rozhledna vítá poslední zájemce cca. 15 min. před koncem zavírací doby.
 

 Zveme také na výstavu v hlavní budově ZDARMA - více viz ZDE 

IMG_1879_.jpg, 800x449, 46.32 KB

OBČERSTVENÍ: zcela nové bistro v přízemí budovy je již konečně hotovo, ale provoz se připravuje. Zatím je zajištěn osvědčený food-truck, a to v případě pěkného počasí. Jednak o víkendech a státních svátcích, v pracovní dny přibližně od 12. hod - opět za podmínky vyhovujícího počasí. V případě vážného zájmu nebo větší skupiny se prosím předem informujte. 

Mikulčice charakterizuje největší počet nalezených církevních kamenných staveb. Spolu se stojící kaplí sv. Margity v nedalekých Kopčanech je zde doloženo 10 kostelů a další kamennou stavbou je palác. Místo ve své době představovalo významné mocenské a církevní centrum s možným působením slovanských věrozvěstů Konstantina a Metoděje. Areál hradiště se nachází v krásném prostředí luční krajiny a lužních lesů, v blízkost přírodní rezervace Skařiny. Od podzimu 2019 je spojen se slovenskou částí novou pěší a cyklistickou lávkou.

Aktuální výstavy a akce

Kouzlo.jpg

Kouzlo stavebních technologií předrománské architektury

výstava
3. 6. 2023 – 17. 11. 2023
Slovanské hradiště v Mikulčicích
všechny výstavy na pobočce