Aktuální akce

muzejní noc 2022-tisk.jpg

Muzejní noc

kulturní akce
20. 5. 2022

Masarykovo muzeum v Hodoníně

Dovolujeme si Vás pozvat na akci Muzejní noc v Masarykově muzeu v Hodoníně, která se uskuteční 20. května a to nejen v budově a zahradě zámečku, kde na Vás čeká bohatý doprovodný program, ale i v budově sálu Evropa. Akce bude probíhat od 19.00 do 22.00. Jste srdečně zváni!
Bulharský kulturní den 21.5.2022.jpg

Tradiční setkání Bulharů v Mikulčicích 2022

kulturní akce
21. 5. 2022 • 11:00

Slovanské hradiště v Mikulčicích

Srdečně zveme na tradiční setkání Bulharů v Mikulčicích u příležitosti 40. výročí konání pravidelných setkání k poctě celoživotního díla sv. Cyrila a Metoděje
nocování v muzeu-tisková verze.jpg

Nocování v muzeu

kulturní akce
27. 5. 2022 – 28. 5. 2022

Masarykovo muzeum v Hodoníně

Chceš zažít atmosféru muzea po zavírací době? Víš, co dělají exponáty v Masarykově muzeu v Hodoníně, když odejdou poslední návštěvníci? Můžeš s námi v muzeu přespat v pátek 27. 5. 2022. Od 19. 00 bude místo průvodce v muzeu už jen vrátný a uklízečka. Ale i ti připravují prostory pro příjezd vzácné návštěvy. Chceš vědět jaké? Přihlas se na naši akci. Akce je určena pro děti 2. - 5. třídy. Začátek v pátek v 19. 00 a konec v 6. 00.
letni_skola_2022_ARUB.tif

Přihláška - Letní škola archeologie v Mikulčicích 2022

kurz
25. 3. 2022 – 31. 5. 2022

Archeologický ústav AV ČR - Mikulčice / Trapíkov

Zajímá Vás historie a láká Vás objevovat nové poznatky? Pak právě pro Vás je Letní škola archeologie jako stvořená. Bližší informace viz leták. Přihlášení v termínu:
Workshop bylinky kosmetika.jpg

Workshop výroby přírodní kosmetiky

kulturní akce
3. 6. 2022 • 17:00 – 19:00

Vlastivědné muzeum Kyjov víceúčelový sál (nová budova)

Srdečně zveme zájemce do Vlastivědného muzea Kyjov na workshop výroby přírodní kosmetiky. Doprovodný program k výstavě Plané rostliny pod vedením lektorky Radky Balcarové. Materiál bude hrazen na místě. Vstupenky nutno zakoupit předem v pokladně muzea Kyjov. Počet míst omezen!
doc02656020220510135731_001.jpg

Noc kostelů - Hudební archeologie XXX

kulturní akce
10. 6. 2022 • 16:30

Archeologický ústav AV ČR - Mikulčice / Trapíkov

Komponovaný večer v exteriérech slovanského hradiště v Mikulčicích a výzkumné základny na Trapíkově

Muzejní noc

kulturní akce
10. 6. 2022

Vlastivědné muzeum Kyjov

Muzejní noc - téma k výstavě Plané rostliny, ukázky využití rostlin, čajovna, výroba kořenících a čajových směsí. Přednáška botanika a autora výstavy Radomíra Němce. Otevřena bude výstava Plané rostliny a expozice MUSEUM PICTUM. Vstup zdarma.
Auguste rodin na slovácku- plakát- poslední verze.jpg

Auguste Rodin na Slovácku

výstava
6. 5. 2022 – 21. 8. 2022

Masarykovo muzeum v Hodoníně

Výstava k připomenutí 120. výročí od návštěvy významného francouzského sochaře na Slovácku.
2022_výstava plané rostliny.png

Výstava Plané rostliny

výstava
1. 5. 2022 – 28. 8. 2022

Vlastivědné muzeum Kyjov víceúčelový sál (nová budova)

Výstava jedlých rostlin – známých i neznámých. Od 1. května 2022 bude možné ve Vlastivědném muzeu Kyjov navštívit úspěšnou výstavu Plané rostliny jako jídlo, koření i lék, kterou připravil Radomír Němec z Jihomoravského muzea ve Znojmě. Výstava v uplynulých letech putovala po několika muzeích Jihomoravského kraje a na závěr budou mít možnost návštěvníci si ji prohlédnout v Kyjově. Výstava zavede návštěvníky do světa nejen divokých rostlin. Představí tradičně známé jedlé rostliny, ale i rostliny, které svým užitkem v kuchyni překvapí. Vizuálně na první pohled zaujmou a návštěvníky doslova vtáhnou mezi sebe sušené rostliny, které voní a dají se ohmatat. Na 40 velkoformátových fotografiích jsou ke zhlédnutí vybrané druhy rostlin, které jsou doplněny doprovodnými texty a podávají podstatné informace o využití rostlin v kuchyni, případně upozorňují člověka na obsah léčivých, či jedovatých látek. Výstava je určena také pro rodiny s dětmi, které ocení především tematické hry připravené exkluzivně pro tuto výstavu.
Hledáme skautské poklady_final.png

Hledáme skautské poklady

výstava
4. 2. 2022 – 31. 8. 2022

Masarykovo muzeum v Hodoníně

Na podzim 2022 připravuje Masarykovo muzeum v Hodoníně a Junák - český Skaut, středisko Přátelství Hodonín výstavu Buď připraven! věnovanou 100. výročí založení skautingu v Hodoníně. V souvislosti s připravovanou výstavou bychom rádi požádali skauty dřívějšího data narození a skautské příznivce o zapůjčení svých předmětů vztahujících se k hodonínskému skautingu. S dotazy se můžete obrátit buď na hodonínské skautské středisko Přátelství (Karel Mýval Ryba, mvl.ryba@skaut.cz) či na Masarykovo muzeum v Hodoníně (Hana Sýkorová, h.sykorova@masaryk.info). Děkujeme.
Tarot- hra pro zasvěcené nebo blázny.jpg

Tarot-hra pro zasvěcené nebo blázny

výstava
1. 4. 2022 – 18. 9. 2022

Sál Evropa, Hodonín

Chtěli byste znát svůj osud? Na naší výstavě Tarot – hra pro zasvěcené nebo blázny v Masarykově muzeu v Hodoníně ve výstavních sálech na Národní tř. 21 se seznámíte s historickými i současnými tarotovými kartami. Velkou zajímavostí jsou nejstarší karty z poloviny 18. století, které málokdy můžete spatřit na výstavách. V České republice jsou v takovém rozsahu vystaveny poprvé. Výstava vytvořená ve spolupráci se sběratelem Pavlem Langrem představuje věštecké a vykládací karty.
Akce 100 let Hodonín (1)1.jpg

Program oslav skautingu v Hodoníně

kulturní akce
1. 2. 2022 – 4. 11. 2022

Masarykovo muzeum v Hodoníně

Město Hodonín, Dům Kultury a Masarykovo muzeum v Hodoníně připravují na letošní rok program oslav věnující se skautingu v Hodoníně.
walpaper.jpg

Průvodce poznáním

kulturní akce
1. 12. 2021 – 31. 12. 2022

Vlastivědné muzeum Kyjov zámeček

Vlastivědné muzeum v Kyjově v roce 2020 otevřelo nové stálé expozice se zaměřením na historii, archeologii, přírodu a kulturu Kyjovska. V letošním roce se pustilo do realizace unikátního edukačního projektu. Nosnou částí edukačního projektu je naučná hra „Průvodce poznáním", která vzešla z nápadu Václava Pěnčíka. Ten se inspiroval konceptem „únikovky“. Ve hře Vlastivědného muzea je hlavním poháněčem zvědavost a po správném vyluštění kryptexu i odměna. Kryptex je součástí „muzejního“ kufříku, který si zájemce či skupina zapůjčí. V jednom "muzejním" kufříku jsou ukryty všechny potřebné komponenty – kryptex, 6 kvízů, zlaté mince, Albi tužka a baterka. Hra vás například zavede do germánského kmene a přiblíží příběh Langobardského válečníka, díky kterému k nám budou promlouvat exponáty. Každá z hádanek je jiná a také se liší i způsob luštění. Své detektivní schopnosti si můžete vyzkoušet v rozličných tématech. Někoho nenechá chladným rébus v přírodovědě, jiný snadno zvládne historii, další probádá záhadnou hádanku v etnografii. Kromě samotné hry je po muzeu umístěno více než 100 interaktivních samolepek, které vás zábavnou formou provedou stálou expozicí. Celkem se jedná přes 2 hodiny zvukového záznamu, který je možné přehrát pomocí Albi tužky. Dabing zvířat nebo osobností je hravý, zajímavý a historicky i fakticky správný, s čímž si dala práci historička Ester Vratislavská. Vraťme se třeba v čase a vydejme se na audio vycházku starým Kyjovem, kterým nás provede mnich Řehoř. Ať se vydáte za luštěním rébusu, anebo si poslechnete jak k vám promlouvají exponáty, jedno je jisté, nudit se při tom nebudete. A co víc, to vše můžete prožít společně s kamarády či rodinou. Zbývá už jediné odložte mobily a přijďte do muzea.
Plakát STÁLÁ EXPOZICE KYJOV.jpg

Stálá expozice MUSEUM PICTUM Vlastivědné muzeum Kyjov

výstava
1. 1. 2022 – 31. 12. 2022

Vlastivědné muzeum Kyjov

Pozvánka do Vlastivědného muzea Kyjov - stálá expozice MUSEUM PICTUM. Objednávky školních a hromadných skupin můžete provést online zde: Objednávky pro školní a hromadné skupiny zde: https://muzeum-kyjov.reservio.com/