Aktuální akce

jak šel život _plakát_ T (1).png

Jak šel život...zábava v prvorepublikovém Hodoníně

výstava
17. 9. 2021 – 6. 2. 2022

Masarykovo muzeum v Hodoníně

Výstava představuje společenský život v Hodoníně v období první republiky. Seznámíme se nejen s hodonínskými kavárnami a restauracemi, ale zjistíme, jaké se pořádaly koncerty, besídky, karnevaly, dozvíme se, kde jsme mohli zhlédnout filmová a divadelní představení, výstavy či kde jsme měli možnost sportovat. Výstava je pořádána ve spolupráci Masarykova muzea v Hodoníně, Státního okresního archivu Hodonín a muzea Lednice dávná.
Rok v krajce.jpg

Rok v krajce

výstava
9. 1. 2022 – 27. 2. 2022

Vlastivědné muzeum Kyjov

Výstava paličkované krajky "Rok v krajce" z tvorby Jany Špačkové a Pavlíny Lejskové. Vernisáž výstavy se uskuteční v neděli 9. 1. 2022 v 15.00 hodin.
V erbu chryzantémy- plakát- konečná podoba.png

V erbu chryzantémy, japonská císařská dynastie

výstava
22. 10. 2021 – 6. 3. 2022

Sál Evropa, Hodonín

Výstava je věnována nejstarší vládnoucí dynastii na světě, která vládne kontinuálně 2500 let, tedy déle než je existence evropských států. Smyslem výstavy je ukázat tradici v Japonsku, která je bytostně spojena s osobou císaře a jeho rodiny. Prezentované exponáty se budou vztahovat zejména k období 18. a 19. století. Japonsko je tradiční zemí, která si plně váží svého odkazu a důsledně uchovává dávné tradice i v moderní době. Většina vystavených exponátů pochází od soukromých sběratelů a nebyla doposud veřejnosti zpřístupněna. Vernisáž se uskuteční 21. října v 17. hodin v sále Evropa.
walpaper.jpg

Průvodce poznáním

kulturní akce
1. 12. 2021 – 31. 12. 2022

Vlastivědné muzeum Kyjov zámeček

Vlastivědné muzeum v Kyjově v roce 2020 otevřelo nové stálé expozice se zaměřením na historii, archeologii, přírodu a kulturu Kyjovska. V letošním roce se pustilo do realizace unikátního edukačního projektu. Nosnou částí edukačního projektu je naučná hra „Průvodce poznáním", která vzešla z nápadu Václava Pěnčíka. Ten se inspiroval konceptem „únikovky“. Ve hře Vlastivědného muzea je hlavním poháněčem zvědavost a po správném vyluštění kryptexu i odměna. Kryptex je součástí „muzejního“ kufříku, který si zájemce či skupina zapůjčí. V jednom "muzejním" kufříku jsou ukryty všechny potřebné komponenty – kryptex, 6 kvízů, zlaté mince, Albi tužka a baterka. Hra vás například zavede do germánského kmene a přiblíží příběh Langobardského válečníka, díky kterému k nám budou promlouvat exponáty. Každá z hádanek je jiná a také se liší i způsob luštění. Své detektivní schopnosti si můžete vyzkoušet v rozličných tématech. Někoho nenechá chladným rébus v přírodovědě, jiný snadno zvládne historii, další probádá záhadnou hádanku v etnografii. Kromě samotné hry je po muzeu umístěno více než 100 interaktivních samolepek, které vás zábavnou formou provedou stálou expozicí. Celkem se jedná přes 2 hodiny zvukového záznamu, který je možné přehrát pomocí Albi tužky. Dabing zvířat nebo osobností je hravý, zajímavý a historicky i fakticky správný, s čímž si dala práci historička Ester Vratislavská. Vraťme se třeba v čase a vydejme se na audio vycházku starým Kyjovem, kterým nás provede mnich Řehoř. Ať se vydáte za luštěním rébusu, anebo si poslechnete jak k vám promlouvají exponáty, jedno je jisté, nudit se při tom nebudete. A co víc, to vše můžete prožít společně s kamarády či rodinou. Zbývá už jediné odložte mobily a přijďte do muzea.