Anotace malířské soutěže

Akad. J. Poulík popisuje VI. mikulčický kostel – dvouapsidovou rotundu slovy: …. (Hlazená omítka byla) ve všech prostorách této velkolepé svatyně bohatě zdobena barevnými vzory, na nichž se uplatnila barva bílá, temně červená, žlutá, černá, kovově šedá a tmavomodrá. Na úlomcích omítky se jeví stopy geometrických výzdobných prvků. (in.: Pevnost v lužním lese, s. 160). Podobně při popisu nálezů IV. mikulčického kostela – Mauzolea uvádí: … (Stavba) vně i uvnitř byla omítnuta a podle stop na omítkách byl chrámový prostor vymalován. Nelze ovšem říci, zda byl zdoben figurálními malbami či jinak. (dtto: s. 146).
 Zvolené motto dále navrhované soutěže vychází ze skutečnosti, že v každém kulturním prostředí je „země nositelem historických informací“. Masarykovo muzeum v Hodoníně má pobočku mimo jiné také v Mikulčicích, kde hlína po tisíce let uchovávala velmi cenné archeologické doklady z doby Velkomoravské říše. Stovky z nich dokázaly, že i naši předkové ctili hlínu jako významnou hmotu, která je „nejen živila“ pokud na ní pěstovali své zemědělské produkty a chovali zvířata, ale která jim také umožnila žít, pracovat, vzájemně se setkávat, zakládat rodiny, vychovávat děti, rozvíjet duchovní život, kulturu, řemesla a obchod, i svádět boje.
 
Jihomoravský kraj v zájmu podpory regionálního cítění a povědomí mladé generace o historii a přírodě vyhlašuje malířskou soutěž pro děti a mládež.
Cílem soutěže je podpořit tvůrčí potenciál žáků a studentů a rozvíjet jejich výtvarnou, především malířskou tvořivost, v úzké spojitosti s prostředím, v němž žijí.
 
Předmět a periodicita soutěže:
 
Předmětem soutěže jsou kolektivní malířské práce vytvořené přírodními jíly a z přírodních materiálů bez použití syntetických a jiných barev a pojidel. Nový ročník soutěže bude vyhlášen během měsíce prosince 2011, slavnostní zakončení ročníku probíhá zpravidla v červnu následujícího roku v Mikulčicích.
 
Soutěž je pokračováním nultého a I. ročníku projektu Malujeme barvami země, který byl v česko-rakouské spolupráci uspořádán v letech 2009/2010 a 2010/2011. Těchto ročníků se zúčastnilo celkem 600 žáků a studentů 30 základních a středních škol, kteří vytvořili barevnými jíly 182 výtvarných děl.
 
Soutěž byla vyhlašována v měsíci záři v rámci vernisáže výstavy nejúspěšnějších prací předcházejícího ročníku. Druhý ročník bude vyhlášen v průběhu měsíce prosince 2011 a přihlásit se mohou děti a studenti nejen základních a třídních škol, ale nově také děti škol mateřských. Do soutěže se mohou přihlásit školy z celé České republiky, osloveny budou také školy v přilehlém příhraničí Bratislavského a Trnavského kraje Slovenské republiky.
 
Organizace soutěže:

Soutěž odborně a organizačně zajišťuje příspěvková organizace Jihomoravského kraje – Masarykovo muzeum v Hodoníně prostřednictvím své pobočky – Slovanského hradiště v Mikulčicích, národní kulturní památky.
 
Na soutěži se mohou podílet další spolupořadatelé.
 
Agendu soutěže zajišťuje zaměstnanec Slovanského hradiště v Mikulčicích, národní kulturní památky.
 
Účastník soutěže:
 
Účastníkem soutěže mohou být autorské kolektivy nejméně tří, nejvýše však pěti dětí odpovídajících věkem, reprezentující základní nebo střední školu, a to pod vedením svého pedagoga.
 
 
Věkové kategorie soutěže a témata:
 
            1. kategorie (9 až 11 let) – téma: Okouzlení přírodou                                       
            2. kategorie (12 až 15 let – téma: Půda jako kronika                                       
3. kategorie (16 až 19 let) - téma: Obrazy z dějin                                              
 
V rámci projektu se mimo soutěž mohou zúčastnit podle uvážení pedagoga také děti mladší devíti let. Jejich téma je Svět kolem nás (Otisk přírody).
 
Způsob přihlášky do soutěže:
 
Písemnou a závaznou přihlášku k účasti v soutěži podává za autorský tým konkrétní pedagog prostřednictvím školy do 28. 2. 2012.
Přihlášky budou číslovány podle data přijetí. Maximální počet soutěžících skupin je 28. Organizátor předpokládá průměrně v každé kategorii max. 7 soutěžících dětských kolektivů, které mohou do soutěže přihlásit max. 140 kolektivních prací.
 
Podmínky soutěže:
 
a) uspořádání besedy pro pedagogy vedené pracovníkem realizátora soutěže na její téma v rámci přihlášené školy do 30. 1. 2012.
b)  uspořádání semináře pro žáky do 30. 3. 2012
c) termín zpracování soutěžních prací je do 23. 4 2012. Současně s odevzdáním práce předá odpovědný pedagog konkrétní přihlášku na dodaném formuláři, dílo označí na zadní straně popiskou a text zašle na e-mailovou adresu: s.malikova@masaryk.info.
d) dodržení charakteru a rozsahu práce:
- jeden autorský kolektiv může přihlásit max. tři soutěžní práce malované na plátně nebo podobném podkladu min. velikosti 30x30 cm a max. velikosti 100x70 cm;
- práce (malba jíly) mohou být doplněny různými přírodninami (hlína, kamínky, semena, květy apod.), jejichž fixace na podkladu nesmí být provedena průmyslovými lepidly.
e) hodnocení porotou se uskuteční do 23. 5. 2012.
f) vyhlášení výsledků bude v areálu Slovanského hradiště v Mikulčicích 14. 6. 2012.
 
 
Odborná příprava a materiální podpora:
 
Organizátor soutěže připraví ve spolupráci s přizvanými lektory a zrealizuje pro zájemce z řad pedagogů odborné školení pro práci s výtvarnými prostředky a technikami. Semináře, který se uskuteční do 30. 1. 2012, se mohou zúčastnit také pedagogové, kteří již mají se soutěží zkušenosti.
 
Organizátor soutěže věnuje přihlášeným kolektivům základní množství několika odstínů barevných jílů zdarma.
 
Porota soutěže:
Odborná porota má 5 členů. 4 odborníky jmenuje vyhlašovatel soutěže. V čele poroty stojí předseda volený při první společné schůzce. Členem poroty je zástupce Masarykova muzea v Hodoníně.
 
Hodnocení soutěžních prací:
 
Počet členů hodnotitelské skupiny bude nejméně 5 odborníků.
 
Porota hodnotí soutěžní malířské práce a navrhuje vyhlašovateli soutěže jejich ocenění. Každý porotce navrhuje na ocenění minimálně pět příspěvků v každé kategorii, o konečném pořadí rozhoduje získaný počet hlasů. V případě, že stejný počet hlasů získá několik příspěvků, je pořadí stanoveno po vzájemné diskuzi a dohodě. Předseda poroty může uplatnit právo veta.
 
V každé kategorii lze ocenit příspěvky první, druhou a třetí cenou. Některá cena může být udělena dvakrát, nelze však ocenit celkem více než tři práce v každé kategorii.
 
Ocenění (celkem 10 cen):
 
Věcné odměny spojené s udělenými cenami na základě hodnocení:
-       poroty (v každé kategorii 3 práce)
-       publika (1 práce ze všech kategorií)
Oceněné soutěžní malířská práce a případně další porotou doporučená díla budou publikována dle možností vyhlašovatele nebo organizátora soutěže. Všechny práce budou představeny při slavnostním vyhlašování výsledků soutěže v Mikulčicích. Nejlepší díla budou vystavena v Hodoníně i na dalších místech Jihomoravského kraje v rámci putovní výstavy.
Vyhlašovatel má právo udělit na návrh poroty čestné ocenění vybraným soutěžícím.
 
Závěrečná ustanovení:
Proti rozhodnutí vyhlašovatele není odvolání.
 
Zpracovali: PhDr. František Synek a Mgr. Silvie Malíková, prosinec 2011
Anotace ke stažení (.docx, 21.34 KB)