Dřevěné předměty v pravěku a středověku - přednáška

HODONÍN - 28.11. 2010

      Kdy začala a kdy skončila „doba dřevěná“? Co všechno bylo v minulosti vyrobeno ze dřeva? Jaké druhy dřev se používaly na jednotlivé předměty? Proč jsou dřevěné předměty oblíbené i v dnešní době?
      Na tyto i další otázky se pokusí odpovědět přednáška Františka Kostroucha nazvaná „Dřevěné předměty v pravěku a středověku“, která se uskuteční ve středu prvního prosince od 17 hodin na hodonínském zámečku v prostorách Masarykova muzea v Hodoníně.
      Jak již ze samotného názvu vyplývá je přednáška tématicky zaměřena na problematiku dřeva a dřevěných předmětů od nejstarších dob až do sklonku středověku. Mezi archeologickými nálezy jsou předměty ze dřeva jakousi popelkou, které není věnována dostatečná pozornost, ač po celou dobu lidské existence dřevo patřilo k hlavním výrobním materiálům. Největším úskalím materiálů organického původu, kam dřevo nesporně patří, je jeho krátká trvanlivost, a skutečnost, že se dochová jen za určitých podmínek, jinak velmi snadno podléhá zkáze. Přednáška není zaměřena jen na nálezy z území České republiky, kterých není mnoho, ale postihuje i širší evropský kontext.

     Přednáška je součástí výstavy „Dřevěné nálezy ze středověkých měst“, kterou je možné shlédnout v Masarykově muzeu v Hodoníně do čtrnáctého února 2011.
 
Kontakt:
Mgr. et Bc. Michaela Rybecká
Masarykovo muzeum v Hodoníně
Tel: 518 351 834
Email: m.rybecka@masaryk.info

1.jpg, 540x358, 24.87 KB
3.jpg, 503x600, 66.94 KB
2.jpg, 540x368, 40.65 KB