Mikulčice se znovu pokusí o zápis do UNESCO v roce 2013

Ministerstvo kultury ČR hodnotí náš areál jako nejpřipravenější z celostátního seznamu adeptů, uvádí se v článku vydaném v Hodonínském deníku v úterý 15. února 2011.

Mluvčí Ministerstva kultury ČR Jan Ciesler pro deník uvedl, že „seznam vytvořený již v roce 2006 neurčuje přímo prioritu dané památky, ale je pravdou, že Mikulčice ve spolupráci se slovenskou stranou jsou nejblíže potřebné připravenosti a česko-slovenská žádost je prioritou priorit.“

Znovu se tedy rozjíždí kolotoč příprav a hodnocení, který už Mikulčice se slovenskými Kopčany absolvovaly v letech 2007 až 2009. Tehdy MK ČR nakonec žádost stáhlo a bylo doporučeno ji během nadcházejících dvou let přepracovat a jubilejní rok 2013 - výročí 1.150 let od příchodu slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje - využít k novému podání návrhu.

K tomu ředitelka Masarykova muzea v Hodoníně I. Chovančíková v tisku uvedla: „Napneme síly na lepší argumentaci po vědecké stránce. Ta byla hodnocena posledně jako slabší. Na ní musíme zapracovat, aby tentokrát nominace skutečně vyšla.“ Vědecká argumentace musí podle ní naprosto jednoznačně a přesně prokázat unikátnost mikulčického hradiska i mikulčicko-kopčanské archeologické aglomerace.

Aktuální výstavy a akce

kontakt:

Masarykovo muzeum v Hodoníně
ZÁMECKÉ NÁM. 27/9, Hodonín 69501
tel: +420 518 351 834
e-mail: masarykovomuzeum@masaryk.info

podrobné kontakty