KOSTELY

 

Kostel Panny Marie

Nejstarší kostel na území města původně zasvěcený sv. Bartoloměji. Podle dochovaných románsko-gotických prvků na vnější části jeho vznik datován do poloviny 13. století. Za zakladatele považován břeclavský komorník Sudomír z rodu Tvrdišovců, první písemná zmínka pochází z roku 1373. V roce 1733 patrocinium sv. Bartoloměje přeneseno na nově postavený kostel ve městě, starý kostel sloužil jako hřbitovní kaple. Z iniciativy tehdejšího faráře L. I. Thomy v roce 1740 opraven a obnoven, po požáru v roce 1768 znovu obnoven 1783. Hřbitov obklopující kostel zrušen v roce 1834. V současnosti je kostel pro veřejnost uzavřen.

Kostel sv. Bartoloměje

Vybudován z darů a příspěvků měšťanů s podporou majitele veselského panství F. K. Chorynského. Dne 5. září 1733 sem přeneseno patrocinium sv. Bartoloměje a práva původního starého kostela (dnes Panny Marie) na Předměstí Veselí. Vysvěcen 8. září 1741. V roce 1771 pořízen nový hlavní oltář s obrazem sv. Bartoloměje. V interiéru obraz sv. Cyrila a Metoděje patrně od M. L. Willmanna, čtyři mramorované boční oltáře s obrazy Panny Marie, sv. Antonína Paduánského, sv. Valentýna a sv. Jana a Pavla, před kostelem sochy sv. Františka z Pauly a sv. Jana Nepomuckého od F. Breitenmaiera.

Kostel sv. Andělů strážných

Patří mezi nejhodnotnější stavby pozdního baroka na jižní Moravě, vystavěn v letech 1717 – 1764 jako součást kláštera servitů. Obojí založili majitelé veselského panství Maxmilián a Maxmiliána Želečtí z Počenic, dostavbu provedli Chorynští z Ledské. Nedokončený kostel vysvěcen 25. října 1739. Výzdoba presbytáře od sochaře O. Schweigla, oltářní obraz Andělů strážných od F. A. Maulbertsche, boční oltáře sv. Barbory a Panny Marie Bolestné od brněnského sochaře J. J. Schaubergera, další boční oltáře sv. Jana Nepomuckého, sv. Filipa Benicia a sv. Peregrina. V kryptě pod lodí kostela pohřbeni členové řádu servitů, zakladatelé kostela a kláštera Želečtí a příslušníci rodu Chorynských.

Peter Futák