100 let republiky

 100 LET RPUBLIKY

Zdůvodnění akce

V roce 2018 uběhne 100 let od založení Československa, jehož nástupnickým státem je nynější ČR a zároveň 100 let od ukončení první světové války. Osobností, bez které by tyto procesy nemohly být uskutečněny, se stal první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, jenž se narodil v Hodoníně a do svých patnácti let vyrůstal v jeho těsném okolí. Připomenutí a zdůraznění významného roku 1918 a osobnosti Tomáše Garrigua Masaryka v rámci různorodých akcí se stejným tématem ovlivní široké spektrum veřejnosti, vyzdvihne a upozorní na vlastenectví, hrdost na jazyk a národ. I po skončení celoročních akcí Masarykova muzea v Hodoníně dojde v následujících letech k šíření obsahu výročí prostřednictvím vydaných publikací a možnosti zapůjčení výstav, tedy výstavních panelů s texty a fotografiemi do škol a institucí.

Popis akce

100 let republiky (březen – prosinec 2018)

V Masarykově muzeu v Hodoníně proběhne ve spolupráci s několika různými kulturními institucemi či jednotlivci od března do prosince 2018 soustava akcí zaměřených na odbornou i širokou veřejnost, kterými muzeum připomene 100 let od vzniku samostatného státu a konce první světové války s provázaností na osobnost T. G. Masaryka, prezidenta a hodonínského rodáka.

Masarykovo muzeum v Hodoníně by také při této příležitosti a v rámci výstavy Máme republiku! rádo vydalo ve spolupráci se SOkA Hodonín publikaci věnovanou období první světové války v Hodoníně a jeho okolí, kterou také připomene padlé rodáky a občany okresu Hodonín, kteří ke konci války a vzniku republiky přispěli. Masarykovo muzeum v Hodoníně by chtělo vydat i menší publikaci v rámci výstavy Pomníky T. G. M. zaměřující se na otisk Masarykovy stopy ve svém rodném kraji prostřednictvím vybudovaných, likvidovaných a znovu budovaných pomníků věnovaných prvnímu československému prezidentovi.

Život 1. republiky

Nejvýraznější a vrcholnou akcí bude tzv. Život 1. republiky. Komponovaný program pro širokou veřejnost, který se uskuteční v sále Evropa (pracoviště Masarykova muzea v Hodoníně), v několika dnech a blocích by měl představit různorodý společenský, vojenský i politický život nově vznikajícího československého státu a v něm město Hodonín. Program bude zahrnovat divadelní představení hudební vystoupení, umělecký přednes, přednášky, ukázky vojenské výzbroje a výstroje mladé čsl. armády, taneční vystoupení mini módní přehlídku, historický fotoateliér a dobový kadeřnický salón s výtvarnou dílnou.

 

15. březen - Původ Masaryka – přednáška Davida Vondráčka (Evropa)

26. dubna a 22. května – vědomostní soutěž pro ZŠ a SŠ (knihovna, muzeum a SOkA)

15.6. Hodonín - Kopčany - Holíč  – Po stopách malého Masaryka - cyklovýlet s Cyklo Kropáč (okres Hodonín, Břeclav, Holíč)

23.6. Hodonín - Mutěnice - Čejč - Čejkovice - Po stopách malého Masaryka - cyklovýlet s Cyklo Kropáč (okres Hodonín, Břeclav, Holíč)

1. 6. – zahájení výstavy + konference Zapomenuté Srbsko

17.7., 24.8., 31.8. - noční komentované prohlídky (2-3) expozice T. G. Masaryk a rodný kraj

13. 9. – zahájení výstavy Pomníky TGM (Národní tř.)

19. 10. – zahájení výstavy Máme republiku! (zámeček)

3.11. - Život 1. republiky – divadelní představení Tomášku, domů!, umělecký přednes, minipřehlídka, přednáška, fotoateliér, kadeřnický salón, taneční vystoupení, vojenská výstroj a výzbroj prvorepublikové armády, výtvarná dílna (Evropa)

17.11.– Slovácká brigáda – přednáška Lukáše Lexy z KVH S. O. S. 19 Hodonín (zámeček)

6. – 7. 12. masarykovský seminář – přednášky (zámeček)

Prosinec – 8 v letopočtu v historii Hodonína – přednáška Hany Sýkorové a Galiny Rucké (zámeček)

 

 

 

logo 100 let republiky, 800x529, 60.31 KBlogo 100 let republiky
100 let republiky-plán (.pdf, 46.15 KB)

logo 100 let republiky

Logo 100 let republiky.JPG (800x529, 60.31 KB)

Aktuální výstavy a akce

kontakt:

Masarykovo muzeum v Hodoníně
Zámecké náměstí 9, Hodonín 69501
tel: +420 518 351 834, fax: +420 518 352 568
e-mail: masarykovomuzeum@masaryk.info

podrobné kontakty