Plán výstav a akcí na rok 2017

ZÁMECKÉ NÁMĚSTÍ 9, ZÁMEČEK

Hudba v Hodoníně

do 8.1.

Výstava ve spolupráci s hodonínskou firmou Jedlička Music představuje výběr historických a současných hudebních nástrojů. Výstava je doplněna také fotografiemi a dokumenty z hodonínského hudebního života.

 

Car Mikuláš II. - 100 let od abdikace posledního ruského imperátora

27.1.-28.5.

(vernisáž 26.1.)

V roce 2017 uplyne 100 let od nedobrovolné abdikace posledního ruského cara. Výstava přinese pohled na osobnost cara Mikuláše II. Návštěvníci se mohou těšit na zajímavé artefakty z carova prostředí. Zaměření výstavy chce plně postihnout život cara a jeho rodiny, jež byl násilně ukončen v roce 1918.

 

Srdečně zdravím a vřele líbám - pozdravy z fronty

16.6.-1.10.

(vernisáž 15.6.)

Výstava přibližuje pomocí korespondence, deníků a fotografií života našich vojáků na všech frontách první světové války. Připomíná jmenovitě všechny vojáky - občany Hodonína a seznamuje blíže s některými jejich osudy. Představuje také vojenskou výstroj a výzbroj rakouských vojáků i československých legionářů a další předměty související s vojenským životem v období velké války.

Výrazové panenky z USA, panenky ze sbírky Veroniky Petraturové

20.10. 2017 - 4.2. 2018

(vernisáž 19.10.)

Veronika Petraturová začala sbírat panenky za svého pobytu v Americe, kde žila v letech 1998 - 2011. Její záliba začala touhou vlastnit nějakou americkou panenku. Výkladní skříně nabízely nepřeberné množství panenek, nejen  průmyslově vyráběných, ale i autorských od různých výtvarníků či vyráběných v četných domácích dílnách. Zaměřila se na panenky s výrazem nejrůznějších profesí a etnik. Za patnáct let pobytu v Americe nashromáždila kolem 1500 panenek z nejrůznějších materiálů od celoporcelánových, s porcelánovými hlavičkami, papírových, hadrových či voskových.

Další akce:

 

Muzejní noc - Car Mikuláše

19.5.

Akce pořádaná k výstavě o posledním ruském caru a králi Mikuláši II.

Den seniorů

1.10.

V rámci oslav Mezinárodního dne seniorů, který každoročně připadá na první den v měsíci říjnu, nabízí Masarykovo muzeum v Hodoníně v tento den volný vstup do stálé expozice o nejslavnějším hodonínském rodákovi i do aktuálních výstav. Navíc pro tento den připravuje speciální doprovodný program nejen pro seniory, ale i pro širokou veřejnost.


 

NÁRODNÍ TŘÍDA 21, Výstavní prostory budovy sálu EVROPA

 

Chryzantéma a meč - umění a materiální kultura starého Japonska

do 29.1.

Výstava Japonsko bude mapovat historii a současnost této daleké země, která nebývale ovlivnila ekonomický a kulturní rozvoj světa. Důraz bude kladen na historii, která bude zastoupena uměním starých japonských mistrů porcelánu, papíru, zbraní a dalších.

 

Eso v rukávu - z historie hracích a vykládacích karet

17.2.-8.5.

(vernisáž 16.2.)

Unikátní kolekce ze soukromých sbírek členů Klubu sběratelů hracích karet. Na výstavě budou představeny jak hrací karty tak vykládací. Budou zde vystaveny i rarity, jako ručně  malované vykládací karty Emy Destinové, nebo apačské karty malované na kůži. Bude zde i kartářská dílna, kde uvidíte různé techniky tisku karet. Výstava bude doplněna grafikami a filmovými plakáty s tématem umění a karty.

 

Maturanti vystavují

květen-červen

Tradiční výstava maturitních prací studentů oboru grafický design Střední průmyslové a umělecké školy.

 

Archeologické lety na Hodonínsku

30.6.-15.10.

(vernisáž 29.6.)

Autorská výstava názorně představí možnosti, které po poznání naší minulosti přináší tzv. dálkový archeologický průzkum. Na leteckých a družicových fotografiích a na výstupech laserového skenování krajiny z výšky návštěvník zhlédne ty nejzajímavější archeologické lokality nejen na Hodonínsku. 

Sestry Boromejky - Kongregace milosrdných sester sv. Karla Boromejského

10.11.-18.2. 2018

(vernisáž 9.11.)

Výstava věnovaná Milosrdným sestrám sv. Karla Boromnejského. Vznik řádu je spojen s obdobím po třicetileté válce a tehdejší bídou. Do českých zemí prchají Boromejky v roce 1834 a působí zde kontinuálně až do dnešní doby. Vynikají péčí o nemocné, vězně, mladé lidi, zkrátka všeobecnou duchovní pomocí. Výstava bude zaměřena na činnost Boromejek v českých zemích a jejich službu nejpotřebnějším.

Další akce:

 

Velikonoční předváděcí akce

4.4.-6.4.

Třídenní tradiční předváděcí akce řemeslníků doplněná o pásmo na téma Velikonoce.

 

Vánoční předváděcí akce

12.12.-14.12.

Třídenní tradiční předváděcí akce řemeslníků doplněná o pásmo na téma Vánoce.

 

Prázdniny se šamanem

31.7.-4.8.

 

 

 

Aktuální výstavy a akce

kontakt:

Masarykovo muzeum v Hodoníně
Zámecké náměstí 9, Hodonín 69501
tel: +420 518 351 834, fax: +420 518 352 568
e-mail: masarykovomuzeum@masaryk.info

podrobné kontakty

Sphere cardSkupina ČEZ
Dvacáté stoletíDvacáté století